סגירה
צרו איתנו קשר

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
יגאל אלון 120, תל-אביב 6744326
טל 03-7365498 | פקס 03-7365496
info@ilgbc.org

* שדות חובה
שליחה

Nigel Jacob - כשהעיר החכמה פוגשת את התושב

NIGEL_JACOB

ערים חכמות מבוססות על שלוש צלעות מרכזיות – טכנולוגיה, עירוניות והגורם האנושי. היכולת לסנכרן בין שלושת הצלעות ולהתחשב בהן מהווים סוד הצלחה להטמעה מוצלחת של פתרונות חכמים בערים.

 אנו גאים לארח בכנס השנתי את Nigel Jacob  – אחת הדמויות המובילות בעולם המשלבות בהצלחה קידום של טכנולוגיות בערים עם הפנים לתושב. Jacob הינו מייסד המעבדה ל"מכונאים העירוניים החדשים" (New urban mechanics) בעיריית בוסטון ומייעץ בעשור האחרון לראש העיר בקידום חדשנות בעיר. לפני כן היה Jacob דמות מרכזית ביזמות של סטארטאפים באזור בוסטון ואף זכה ב-2012 בפרס הבית הלבן לחדשנות מקומית ומכאן היכרותו הרחבה בצרכים של השחקנים בתחום – הן בהיבט היזמי והן בהיבט הרגולטורי. מאז מיסוד המעבדה היא שוכפל מודל הפעילות שלה לערים נוספות בארצות הברית לכדי רשת של מעבדות הפועלות בהצלחה בקידום פתרונות לעיר ולתושבים ברמה המקומית.

בעבודתו, Jacob שם דגש מיוחד להיבט האנושי ומתייחס בהרחבה לאופן שבו משלבים את התושבים בתהליכי חדשנות וקדמה וביכולת להצעיד את הערים אל עבר המאה ה-21.

אחד החסמים המרכזיים ש-Jacob איתר בתחום נוגע להסתכלות שגוייה על חדשנות ברמה המוניציפאלית, המתייחסת בעיקר למרכיבים של יעילות וחסכון כלכלי. הפוקוס המוטעה הזה אינו לוקח בחשבון מרכיב לא פחות חשוב – כיצד התושבים חווים את התוכניות של הרשות, השירותים המשתנים והשינוי במדיניות. טעות נפוצה היא יצירת חווית משתמש המתמקדת בהיבטים הטכניים אבל לא כיצד תושבי העיר אמורים לתקשר עם מהלכי העיר.

Jacob מעודד שימוש בגישה מתקדמת המבקשת לעצב בהסתכלות מוטה לצרכי האדם – Human-centered design. הודות לגישה הזו שורה של מהלכים בערים שונות בארה"ב שביקשו לשלב טכנולוגיה בניהול העיר, זכו להצלחה והענות גבוהה מצד התושבים.

בשנות פעילותו, הפכה העיר בוסטון לחממה עבור יוזמות חכמות שמשפרות את איכות חיי התושב. לדוגמה, מיזם SoChange שפותח יחד עם אוניברסיטת MIT ונועד לאפשר לתושבי העיר לצרוך בצורה חכמה ואחראית עם סימון של עסקים חברתיים הנרתמים למען הסביבה והחברה במודל ייחודי של מעורבות הצרכנים. דוגמה אחרת היא פיתוח של אפליקציה – Where’s my School Bus? שנועדה לאפשר להורים להתחקות אחר מיקום האוטובוסים הצהובים המסיעים את ילדיהם לבתי הספר ובכך לחסוך אי נוחות בהמתנה מיותרת בחורפים הקשים של העיר.

עיצוב ופיתוח: RSVP קרן ברכה האתר נוסד בסיוע קרן ברכה
סגירה
הרשמה לניוזלטר
הרשמה