סגירה
צרו איתנו קשר

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
יגאל אלון 120, תל-אביב 6744326
טל 03-7365498 | פקס 03-7365496
info@ilgbc.org

* שדות חובה
שליחה
שתפו ברשת

התקן הישראלי לבנייה ירוקה 5281 (ת"י 5281)


התקן הישראלי לבנייה ירוקה
הינו תקן המציע קטגוריות לבחינה ומדדים להגדרת מבנה ירוק. הקטגוריות מתייחסות לנושאים כגון: אנרגיה, מים, חומרים, פסולת, בריאות, תחבורה ועוד. עבור כל קטגוריה מוגדרים נושאי משנה לבחינה הכוללים קריטריונים למדידה ולהערכה. התקן מעניק ניקוד עבור עמידה בדרישות המפורטות בקריטריונים. צבירת ניקוד תזכה פרויקט בהגדרה "בניין ירוק" כאשר הדירוג (1-5 כוכבים) נקבע בהתאם לנקודות שנצברו.

התקן הישראלי לבנייה ירוקה

תקנים וכלי מדידה לבנייה ירוקה נהוגים בעולם בעשרות מדינות, ומהווים כלי מרכזי לקידום התחום לדוגמה: ה- LEED האמריקאי, ה- BREEAM הבריטי, וה- Green Star האוסטרלי.

לקורסים בנושא ולהכשרות נוספות לחצו כאן

למעבר למרכז המידע שלנו עם כל המחקרים העדכניים לחצו כאן

התקן הישראלי לבנייה ירוקה, ת"י 5281 נכתב בשנת 2005 וכלל במקור התייחסות לשני סוגי מבנים: מגורים ומשרדים. התקן מתעדכן מדי מספר שנים וזאת בכדי להתאים את עצמו לשינוי בפרקטיקה או ברגולציה המקומית וכדי להטמיע תובנות מהניסיון בעולם.

במהלך שנת 2011 עבר התקן רביזיה מקיפה במסגרתו הורחב לסוגי מבנים נוספים: מבני חינוך, מבני תיירות, מבני בריאות, מבני מסחר ומבני התקהלות ציבורית. כיום נמצאים בפיתוח שני חלקים נוספים עבור מבני תעשייה ומתחמי תעשייה. נכון לשנת 2015 התקן עובר רביזיה מקיפה נוספת. המועצה הישראלית לבניה ירוקה שותפה בועדות המומחים המנסחות את התקן.

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה הייתה אמונה על הכנתם של מדריכים כתובים הכוללים הסברים ומידע לטובת יישום התקן. עבור כל אחד מחלקי התקן הוכנו שני מדריכים: מדריך כללי ומדריך טכני. המדריך הכללי מפרט את אופן השימוש בתקן – הסבר על מבנה התקן, על צורת הדירוג של בניינים, הפרקים השונים ותקציר הסעיפים בכל פרק, תנאי סף, מתודולוגיה וכדומה. המדריך הטכני נועד להוות כלי עבודה למתכננים, לאדריכלים, ולמנהלי פרויקטים לצורך יישום התקן, וכן לשמש את כל המעוניין לקרוא ולהעמיק בדרישות התקן לבנייה בת קיימה. המדריך מפרט את הדרכים בהן ניתן לעמוד בדרישות התקן, וכולל פירוט והרחבה על מאפייני התקן, חשיבותם הסביבתית, הגדרות ומושגים, תקנים ומסמכים נלווים, יישום וחישובים נדרשים.

בנוסף המועצה הייתה אמונה על כתיבת אוגדן לדוגמא. מטרת האוגדן לדוגמה היא להוות כלי עבודה למלווי הבנייה הירוקה שיסיע בידם לעמוד בדרישות ההסמכה של פרויקט המועמד לתקן 5281 בנייה בת-קיימה (בנייה ירוקה) בצורה הטובה ביותר, וכן לבאר לפרט ולהדגים את המאפיינים השונים על-מנת לייצר רמת הגשה גבוהה, בהּ החומר המועבר להסמכה הינו מדויק, ברור וכולל את מרב המידע הנדרש.

___________________________________________

לכל חלקי התקן הישראלי לבנייה ירוקה לחצו כאן

למדריך הטכני השלם לבנייה ירוקה גרסת 2011 לחצו כאן

לתהליך ההתעדה לת"י 5281 במת"י לחצו כאן

לרשימת הפרויקטים שהותעדו לת"י 5281 במת"י לחצו כאן

למידע אודות תהליך ההתעדה במעבדות – מכון התעדה לבניה ירוקה לחצו כאן

למידע אודות תהליך ההתעדה בסיסטם מעבדות מתקדמות בע"מ – מכון התעדה לבניה ירוקה לחצו כאן

למידע אודות תהליך ההתעדה ב-Green Check – מכון התעדה לבניה ירוקה לחצו כאן

למידע אודות תהליך ההתעדה במכון IQC לחצו כאן

עיצוב ופיתוח: RSVP קרן ברכה האתר נוסד בסיוע קרן ברכה
סגירה
הרשמה לניוזלטר
הרשמה