סגירה
צרו איתנו קשר

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
יגאל אלון 120, תל-אביב 6744326
טל 03-7365498 | פקס 03-7365496
info@ilgbc.org

* שדות חובה
שליחה
שתפו ברשת

סיור מקצועי ומעמיק | הג'ונגל העירוני

מרכז צפרות ראש ציפור, גני יהושע , תל אביב

מרכז צפרות ראש ציפור שוכן בלב לבו של גוש דן, בין נחל איילון לנחל הירקון, בין תל אביב לרמת גן. מקום ששינה את פניו כמה וכמה פעמים במאה שנים האחרונות. היום הוא אתר טבע עירוני ייחודי, כולו מעשה ידי אדם אך מתקיימת בו מערכת אקולוגית עשירה, מגוונת, רבויה בעופות, יונקים ודגים . מכלול שלם של בתי גידול יבשתיים, לחים ומופעי מים, הצוות המיוחד שתכנן את האתר והאנשים המקצועיים שמנהלים את המקום מייצרים את אחד המקומות הקסומים בגוש דן.

מרכז צפרות מתפרש על 30 דונם , השטח בעשרות שנים אחרונות שימש לשפיכה פירטית של פסולת בניין ולאחר מכן לקליטת עודפי עפר מפרויקטים בפארק. חזון הפרויקט היה הקמת מערכת אקולוגית עם מגוון בתי גידול מימיים ויבשתיים למשיכת הציפורים. הקמה מלאכותית , מאפס,  של אתר טבע בתפקוד מלא. יש מעט כמעט ואין פרויקטים בארץ שמקימים מערכת טבעית מדף חלק. בדרך כלל זה נעשה על בסיס משאב קיים, כמו בריכת דגים, חורש, או שטח טבעי.

במסגרת הפרויקט נעשה פינוי פסולת ועפר בהיקף עשרות אלפי קובים. תוכננה מערכת גופי מים בהיקף 14 דונם עם מגוון מופעים ותצורות. מותאמת לצורות חי שונים, דגים, דו חיים, ועופות מסוגים שונים. המערכת מבוססת על שימוש במים מושבים מפרויקט טיהור מים "גאולת הירקון", על שמירת איכות המים על ידי ווטלנד נרחב.

בתי גידול לחים משולבים במרחב בתי גידול יבשתיים שבוצעו לפי תכנון אקולוגי מדוקדק, עם כ- 400 סוגי צמחים, על פי עקרון יצירת תחרות טבעית בין סוגי הצומח.

מרבית האתר מוקדש לבעלי חיים, רק חלקו המועט מיועד לקליטת קהל המבקרים, אך המסלול ומסתורי הצפייה החכמים מאפשרים חוויה מאד עשירה ומלמדת. מסתורים וכיתות התכנסות תוכננו על בסיס עקרונות מבנים אקלימיים, עם הפחתת חום ועידוד סרקולציית אוויר. נעשתה גם מחשבה מעמיקה לגבי אופי קליטת הקהל וניהול הביקור, שהיה, תצפיות, הדרכת קבוצות, וחשיפה למבקר מזדמן.

לאחר הקמת המרכז ראש ציפור המקום השתנה לחלוטין. ממקום שמבוקר יחסית דליל ובעיקר בסופי שבוע 'ראש ציפור' הפך לאבן שואבת בכל ימות השנה בכל שעות היום, יצר קהילה שלמה של צלמי טבע, סדנאות צילום טבע וציור טבע, סיורים לשלל סוגי קבוצות, מקום מארח אירועים קהילתיים, ואירועים שקשורים לצפרות ואקולוגיה. בנוסף, הפרויקט נתן דחיפה משמעותית לפרויקטים אקולוגיים נוספים בגני יהושע. לאתר מגיעים כל עונה ציפורים חדשות, נצפים בו פרפרים נדירים ותופעות מעניינות לחובבי טבע.

בפרויקט היו אתגרים הנדסיים שונים, כמו חתך קרקע לא אחיד, מציאת סוג איטום, הבטחת שמירת המים, יציבות הגדות, שימוש בחומרים תעשייתיים לבניית אתר טבעי ועוד רבים.
התהליך כל הזמן היה נע בין מורכבות שמוסיפה עושר ביולוגי לפשטות מקיימת.

בסיור נחשף להיסטוריה של יער ראש ציפור, לתהליכים המשפיעים על שטחים פתוחים. נדון על אקסטנסיביות ואינטנסיביות, על שינויי מגמות פנאי ובילוי של הציבור הישראלי, על שיתופי פעולה בין הגופים הציבוריים. נסייר במרכז הצפרות, גם בחלקים אליהם בדרך כלל אין כניסה. נשמע על תהליך התכנון מקונספט עד פרטים, על תהליך הקמה, על מקומו של המבקר, על הממשק בין האדם לטבע, ובין הטבע ליומיום שלנו.

מדריכי הסיור:
אדר' נוף לב וקסמן |  שריג וקסמן אדריכלות נוף בע"מ
לירן קניאל | מנהל פארק הצפרות ראש ציפור, גני יהושע
עוד מדריכים יעודכנו בהמשך

מועד הסיור:
יום ג' | 18.10.22 | 10:00-12:00

עלויות:
מחיר חברי מועצה: 55 ש"ח
מחיר רגיל מלא: 65 ש"ח

מספר המקומות מוגבל וחשוב לשריין מקומות מראש!

לפרטים נוספים:
עינת גראור | einat@ilgbc.org | 0547-514317

סגירה
הרשמה
סיור מקצועי ומעמיק | הג'ונגל העירוני
  • מלאו את הפרטים הבאים על מנת להרשם
    wait
    * מילוי שדות חובה
    המשך לתשלום
עיצוב ופיתוח: RSVP קרן ברכה האתר נוסד בסיוע קרן ברכה
סגירה
הרשמה לניוזלטר
הרשמה