סגירה
צרו איתנו קשר

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
יגאל אלון 120, תל-אביב 6744326
טל 03-7365498 | פקס 03-7365496
info@ilgbc.org

* שדות חובה
שליחה
שתפו ברשת

גגות צוננים Cool Roofs

גגות צוננים Cool Roofs

"גג צונן" הינו גג שפניו נשארים "צוננים" ביחס לטמפרטורת הסביבה או הטמפרטורה האופפת את הגג. בחירת חומרי הגמר של הגג מאפשרת לו להחזיר את קרינת השמש חזרה לשמיים ולא להעבירה למבנה תחתיו.

מבחינת עומסי החום החיצוניים המשפיעים על המבנה, הגג הוא המרכיב החשוב ביותר במעטפת הבניין מבחינה תרמית. בישראל הגגות הנפוצים הם גגות שטוחים וגגות משופעים. מהבחינה התרמית (בהיבט של בנייה ותחזוקה), עדיפים גגות שטוחים אטומים בחומר בעל החזר סולרי על פני גגות אחרים.

לקורסים בנושא ולהכשרות נוספות לחצו כאן

גג שטוח הינו הגג האופייני והמקובל ביותר ברוב המבנים בישראל. על המשטח העליון של הגג יצוק בדרך כלל בטון קל לשיפועים ומעליו מיושמת שכבת איטום מיריעות ביטומניות. בקיץ, כאשר טמפרטורת הסביבה היא מעט מעל ל-30 מעלות טמפרטורת פני הגג המצופה יריעות ביטומניות שעל פניהם אגרגט, עולה לתחום של 65-75 מעלות, וגגות שחורים האטומים בזפת עשויים להתחמם לתחום של 70-80 מעלות, בעוד שפניו של "גג צונן" המחופה בחומר בעל החזר סולרי גבוה (כגון צבע לבן המחזיר ברמה גבוהה את הקרינה) יתחמם לתחום טמפרטורות של 40-45 מעלות בלבד.

הגג הצונן נמדד באמצעות שני פרמטרים: החזר סולרי ואמסביות.

החזר סולארי הוא מדידה של רמת ההחזרה או הרפלקטביות. לרפלקטיביות מושלמת, כלומר החזרת כל הקרינה הנוחתת ניתן הערך 1.0 וספיגה מושלמת של כל הקרינה ניתן הערך 0.0. בפועל, אין כל חומר שמגיע ל-1 או 0 לחלוטין, אך חומר שהרפלקטיביות שלו הינה מעל 0.75 נחשב לבעל רפלקטיביות גבוהה. לשם השוואה, לכביש אספלט סלול חדש יש רפלקטיביות של 0.05 ולגגות בטון רפלקטיביות של כ-0.20. מכיוון שהרפלקטיביות לעולם איננה מושלמת, שארית הקרינה הנספגת הופכת מיידית לחום והשאיפה היא לפנות כמה שיותר קרינה עוד לפני שהיא הופכת לחום (אמסיביות).
אמסיביות מודדת את יכולת פליטת החום מהגג חזרה לאטמוספרה והיא משתנה לפי סוג החומר.

כדי לפשט את הדברים וכדי למיין חומרים תוך התייחסות למדד בודד, נקבע המונח SRI (מקדם החזר סולרי SOLAR RFLECTANCE INDEX). מספר זה מחושב מההחזר הסולרי ומהאמסיביות התרמית.

נקודת הייחוס למקדם ההחזר הסולרי הינה אפס עבור גג שחור אז ההחזר סולרי = 0.05 והאמסיביות = 0.90. נקודת הייחוס לגג צונן בעל ערך של SRI 100 מיוחס לגג לבן בו ההחזר הסולרי = 0.80 והאמסיביות =0.90. ככל שמקדם ההחזר הסולארי גבוה יותר הגג יהיה "צונן יותר".

למושג גג ירוק או גג מגונן לחצו כאן

עיצוב ופיתוח: RSVP קרן ברכה האתר נוסד בסיוע קרן ברכה
סגירה
הרשמה לניוזלטר
הרשמה