סגירה
צרו איתנו קשר

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
יגאל אלון 120, תל-אביב 6744326
טל 03-7365498 | פקס 03-7365496
info@ilgbc.org

* שדות חובה
שליחה
שתפו ברשת

גג ירוק

גג ירוק או גג מגונן

גג ירוק או גג מגונן הוא גג נושא צמחייה המיושם על ידי הנחת תשתית המאפשרת אחיזה של חומרי הזנה ומים לצמחייה והגנה למבנה מפני חדירת שורשים ונוזלים. לגג ירוק ישנם יתרונות רבים:

1) בידוד תרמי – שכבת האדמה על הגג מונעת את התלהטותו כתוצאה מקרינת שמש ישירה, ולכן גג מגונן מקטין את הדרישה לקירור האוויר בקומה שמתחת לגג ולחסכון של כ-20% בהוצאות החשמל למיזוג אוויר בקיץ. בחורף נמנעת התקררות הגג כתוצאה ממגע ישיר עם אוויר קר.

2) בידוד אקוסטי- המצע המגונן מהווה בידוד מרעשי הסביבה הנגרם מתנועת מכוניות וכלי טייס, עד כדי הפחתה של כ-8 דציבלים. ככל שהמצע עמוק יותר יכולות הבידוד התרמי והאקוסטי גדולות יותר.

3) מגוון ביולוגי- גג ירוק מהווה ביוספרה המזמינה אליה ציפורים, פרפרים ובעלי חיים אחרים. הוא מסייע בשימור תחושת הטבע בעיר ובהעשרת המגוון הביולוגי.

4) השהיית מי נגר עילי והפחתת העומס על מערכות הניקוז בספיקת שיא- הגג הירוק מתנהג כשטח חלחול והשהייה של מי הנגר. נוצר דירוג בהגעת מי הגשם אל מערכות הניקוז, העומס עליהן מופחת ונמנעות הצפות וקריסות. כמות הנגר הנאצר בגג עומדת ביחס ישיר לעומק המצע. שכבת אדמה בעובי של כ-10 ס"מ סופגת עד 40% ממי הגשם הניתכים עליה.

5) סינון רעלים- צמחיית הגג מסננת רעלים ומזהמים מהאוויר וממי הגשם. היא סופחת מהאוויר פחמן דו חמצני, גזים רעילים ואבק ומייצרת חמצן. סינון רעלים ממי הגשם מונע את הגעתם למי התהום.

6) צמצום תופעת אי חום עירוני- תופעה המוכרת במרחבים עירוניים צפופים המאופיינים בריבוי שטחים בנויים. משטחים בנויים המורכבים מחומרים אטומים וכהים כגון אספלט ובטון חשופים לקרינה במהלך היום, 'קולטים' את החום ומשפיעים על עליית בטמפרטורות בתוכה. לעומתם, משטחים מגוננים מסייעים להוריד את הטמפרטורה בעיר.

7) ערך אסתטי- בתחרות המתמדת על שטחים בעיר, עושה הגג הירוק ניצול מושכל של גג סתמי והופך אותו לגינה אטרקטיבית בלב מרחב בנוי. כשטח ירוק הוא תורם לתחושת הרווחה של המשתמשים בו ושל הצופים אליו.

עלות אחזקת גג ירוק גדולה מאחזקת גג שאין עליו צמחיה. יחד עם זאת, הגג המגונן מגן על מערכות הגג ומאריך את תוחלת חייהם פי שתיים, הוא מפחית את דרישת החשמל למיזוג בכ-20%  וחוסך עלויות הכרוכות בביצוע ובתחזוקה של מערכות ניקוז עירוניות. ההוכחה לכדאיות ההתקנה באה לידי ביטוי בעליית ערך נכסים בעלי גג ירוק.

בתקן הישראלי לבנייה בת קיימה (ת"י 5281), ניתן לקבל ניקוד על בניית גג ירוק כחלק מהאסטרטגיה להפחתת תופעת אי החום העירוני.

לקורסים בנושא ולהכשרות נוספות לחצו כאן

למידע על חברות המועצה לחצו כאן

עיצוב ופיתוח: RSVP קרן ברכה האתר נוסד בסיוע קרן ברכה
סגירה
הרשמה לניוזלטר
הרשמה