סגירה
צרו איתנו קשר

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
יגאל אלון 120, תל-אביב 6744326
טל 03-7365498 | פקס 03-7365496
info@ilgbc.org

* שדות חובה
שליחה

בחינת כלים מתחום הכלכלה ההתנהגותית ויישומם לקידום בנייה ירוקה בישראל

הכלכלה ההתנהגותית היא תחום מולטי דיסציפלינארי המשלב כלכלה, פסיכולוגיה, עיצוב, ממשקי משתמש ועוד, החוקר את היעדר הרציונאליות בתהליך קבלת ההחלטות האנושית. הנחת היסוד של הכלכלה ההתנהגותית הינה כי התנהגות זו אינה תמיד מונחית על ידי חשיבה הגיונית וכי מאפיינים קונטקסטואליים משפיעים על קבלת ההחלטות ומכוונים בני אדם להתנהג באופן מסוים.

למעבר למרכז המידע שלנו עם כל המחקרים העדכניים לחצו כאן

לקורסים בנושא ולהכשרות נוספות לחצו כאן

המחקר מעלה את השאלה: כיצד מקבלי החלטות יכולים להשתמש בתובנות הכלכלה ההתנהגותית על מנת לעודד אנשים לקבל החלטות טובות יותר עבורם ועבור החברה. ההנחה היא כי בנייה ירוקה והתנהלות  אחראית במרחב משתלמת לאזרח ולמדינה כלכלית ובריאותית ומסיבה זו יש לייצר נסיבות המעודדות בחירות אלו. לשם כך המחקר מציב שתי שאלות מחקר עיקריות:

א. כיצד ניתן להשתמש בכלים מעולם הכלכלה ההתנהגותית על מנת לעודד רכש דירות ירוקות?

ב. כיצד ניתן להשתמש בכלים מעולם הכלכלה ההתנהגותית על מנת לעודד התנהגות חסכונית ומקיימת בשימוש השוטף בדירה?

המחקר כולל את השלבים הבאים:

א. סקירת ספרות – בחלק זה נבחנה הספרות המקצועית והאקדמית תוך ניסיון לזקק את התובנות ואת ארגזי הכלים העיקריים המוצגים. דגש ניתן למעבר ההדרגתי של התחום מן האקדמיה לפרקטיקה ככלי תומך מדיניות.

ב. ראיונות מומחים – נערכו ראיונות עם אנשי מקצוע, אנשי שיווק ואנשי אקדמיה במטרה לבחון כיצד נעשה שימוש בתובנות התנהגותיות לטובת פיתוח כלי מדיניות. הראיונות כללו 23 אנשי מקצוע מהארץ והעולם.

ג. ראיונות עומק עם צרכנים – מטרת הראיונות הייתה לבחון את נקודות הראייה של רוכשי דירות ירוקות, להבין את מאפייני התנהלות הדיירים במבנה, וכן את חווית הצרכנים שבחרו לגור במבנים שנבנו בבנייה ירוקה.

ד. סקירת נקודות התערבות –מטרת שלב זה הינה למפות את רצף ההחלטות של הצרכנים בשני ההקשרים הנבחנים במחקר: רכש דירה והתנהגות במבנה. נקודות ההתערבות הן אותן נקודות זמן בהן ניתן להשפיע על קבלת ההחלטות הצרכנית.

ה. המלצות לביצוע ניסויים על מנת לבחון את יישום הכלים בפועל בישראל- בשלב האחרון של המחקר נוסחו המלצות מדיניות וכן הצעות לפיילוטים שיסייעו לבחון את הכלים שהוצגו במחקר בשני ההיבטים: עידוד התנהלות מקיימת במבנים כמו גם עידוד רכש דירות ירוקות. פרק ההמלצות, שהינו הפרק הרחב ביותר במחקר, מתייחס לנושאים הבאים:

• אסטרטגיות לשימוש בתובנות התנהגויות בעולם הפרסום

• הצעות הנוגעות לעידוד יזמים וקבלנים לאמץ בנייה ירוקה

• רעיונות למחקרי המשך שמטרתם לבחון ולחדד תובנות בתחומים פרטניים שעולים מתוך המחקר.

למסמך המלא לחצו כאן

שתפו ברשת
עיצוב ופיתוח: RSVP קרן ברכה האתר נוסד בסיוע קרן ברכה
סגירה
הרשמה לניוזלטר
הרשמה