סגירה
צרו איתנו קשר

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
יגאל אלון 120, תל-אביב 6744326
טל 03-7365498 | פקס 03-7365496
info@ilgbc.org

* שדות חובה
שליחה
בית האדריכל, המגדלור 15 יפו
שתפו ברשת

אירוע נעילה לתערוכת וואט? Watt | אירוע מחווה לתחנות הכוח הראשונות בארץ

ביום חמישי ה-29.2.2024 בשעה 19:00 נקיים אירוע נעילה לתערוכת וואט?Watt מחווה לתחנות הכוח הראשונות בארץ יחד עם המשתתפים והאוצרות בתערוכה.

אוצרת: אדר' לימור יוסיפון גולדמן ע. אוצרת: אדר' שחף בלומר

משתתפיםות: רוני אלרואי, ים בן אדיבה (ימבו), אלון ברייאר, אדיר יעקובי, ניב פרגר ומיכל דוד, דן ראובני, יערה רבינוביץ, לילך שטיאט, רחלי שרפשטיין, אמיר תומשוב. 

בנוסף, אנו נציין את פרידת הגלריה והתאחדות האדריכלים מהחלל המיתולוגי ברחוב המגדלור 15 יפו, אחרי 25 שנים של פעילות ענפה ומורשת תרבותית.אנו נפגוש את האוצרים.ות של הגלריה לאורך שנות פעילותה, נברך את המנכ״לית היוצאת הגב׳ אסנת גנץ והמנכ״לית הנכנסת, אדר׳ סטפני אלקובי בליווי מוזיקה, כיבוד, שתיה והרבה אדריכלות טובה

נשמח לראותכם!

_____________________________________________________________________________________

תחנות הכוח הראשונות בארץ נבנו בתל אביב, חיפה, טבריה ונהריים (ירדן כיום) והיו סמל לקדמה טכנולוגית בהנדסה ובייצור חשמל, וכן סמל לחדשנות בבנייה ובאדריכלות.

הסגנון האדריכלי המודרני המשותף לתחנות אלו שיקף תוספת מונומנטלית פורצת דרך לנוף פלשתינה. השפה החזותית שלהן, המאופיינת בקווים גיאומטריים, בהפשטה ובצבעוניות מונוכרומטית הציבה רף חדש של קדמה ויעילות.

התערוכה מציינת 100 שנים להקמת תחנת הכוח הראשונה בארץ ולהיווסדה של חברת החשמל.

היא מתמקדת באדריכלות של חמש תחנות הכוח הראשונות בארץ שנבנו בין השנים 1923–1938, בהשפעה המרחבית שלהן על הסביבה ובתפקידן בהתפתחותה של מדינת ישראל. בימים מאתגרים אלו, הרגשנו צורך למצוא אור בתוך החושך ולרכז את האנרגיה שלנו בעבודה על תערוכה שמלמדת על נקודת ציון היסטורית בתולדות המדינה.

עשרה משתתפות ומשתתפים מוכשרים מרחבי הארץ, הפועלים בישראל בתחומי יצירה מגוונים כמו אדריכלות, איור, אנימציה, עיצוב ואמנות, צוותו למבנים השונים של תחנות הכוח ונתבקשו להציג פרשנויות וייצוגים אמנותיים מבוססי חשמל, תוך הצעת תובנות לגבי ההשפעות המתמשכות של התחנות על חיינו.

המשתתפים התמקמו על ציר שבין חוץ לפנים; בין הצורך לבחון את השפעת המבנה על הסביבה, את המונומנטליות והחשיבות שיוחסה לו, לבין הרצון להסתכל פנימה ולהבין את אופן ייצור החשמל, המכונות והחלקים, ואת התחושות בתוך החלל. בעקבות ההתבוננות המקיפה, מקצת העבודות התמקדו בחזיתות המבנה: אור וצל, עיצוב ומקצב, ועבודות אחרות התמקדו דווקא בפנים: בריצוף, בקירות ובמכונות האופייניות לכל תחנה לפי שיטת הייצור שלה.

בתערוכה יוצגו בעיקר עבודות חדשות אשר הושפעו מהרקע ההיסטורי והתכנוני של כל תחנת כוח, מהשרטוטים המקוריים, מתצלומי חוץ ופנים באדיבות ארכיון חברת החשמל וגם מהתחושות שעלו בעת ביקור בתחנות עצמן או בסביבתן.

עיצוב ופיתוח: RSVP קרן ברכה האתר נוסד בסיוע קרן ברכה
סגירה
הרשמה לניוזלטר
הרשמה