סגירה
צרו איתנו קשר

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
יגאל אלון 120, תל-אביב 6744326
טל 03-7365498 | פקס 03-7365496
info@ilgbc.org

* שדות חובה
שליחה
שתפו ברשת

סיור מקצועי ליסבון | התחדשות וחוסן | אוקטובר 2023

רגע אחרי מועדי תחילת השנה העברית, סיור מעורר השראה ועשייה!

בבוקר ה- 1.11, 1755, התרחשה רעידת אדמה קטלנית בליסבון בירת פורטוגל.

רעידת האדמה לוותה בגל צונאמי ושריפות רבות, שגרמו להרס כמעט מוחלט של העיר. גלי ההרס אף סימנו את סופו של עידן התגליות והשאיפות הקולוניאליסטיות של האימפריה. לצד הזוועות רעידת האדמה הטרגדיה נצרבה בתודעה הציבורית גם כנקודת המוצא לעידן חדש ומההריסות צמחה ההזדמנות לשינוי פרדיגמה עמוק ויצירת חזון חדש לחלוטין לעיר.

מאז אותן תהפוכות ידעה העיר להמציא את עצמה מחדש וכיום ניצבת למול צונאמי מסוג אחר לחלוטין של השקעות והתחדשות עירונית. בעיר אוכלוסייה של כ-513,000, ובמטרופולין אוכלוסייה של כ- 2.8 מיליון תושבים. לאחר עשורים של קשיים במהלכם העיר איבדה כ 240,000 תושבים בשל מחסור בדיור בר השגה, תשתיות עירוניות לקויות ובהן הצפות חוזרות ונשנות, במקביל להשלכות המשבר הכלכלי העולמי מ 2008 וצניחה של כ 50% בהשקעות הציבוריות בפורטוגל בין 2009 ל-2014 העיר ליסבון החליטה על שינוי כיוון וצורך באסטרטגיה כוללת במקום מענה מבוזר לבעיות. ובעשור מאז העיר עברה מהפכה אמיתית אשר שינתה לחלוטין את המגמה.

בסיור נפגוש שחקנים מובילים אשר חוללו את השינוי בעיר. ננוע בתווך שבין ההתחדשות העירונית והחוסן העירוני, נבקר בפרויקטים מובילים בהם יושמה חשיבה מסוג אחר אשר ביקשה להבטיח חוסן חברתי וסביבתי לצד הפיתוח הכלכלי באמצעות דגש על שיתופי פעולה וקיימות. כך לדוגמא אסטרטגיית הפיתוח המקומית של BIP/ZIP הקשורה קשר הדוק לחזון הכולל של העירייה לפיתוח מקומי עם שותפויות מקומיות המבוסס על התפיסה שאם מחברים את הקולות הקהילתיים לאלה של העירייה, גם פרויקט שלא מצליח כל כך מייד יוצר קשרים חשובים בין אנשים ושותפויות שעשויים ליצור תהליכים חדשים. נדון במתחים ובתהליכים אשר מאפשרים לליסבון ליישם תפיסה רב מערכתית זו ולהיות ערוכה ומוכנה לאתגרים לפתחה, מרעידת אדמה הבאה עליה מתריעים מדענים כקרובה במיוחד לשינוי אקלים, פערים חברתיים ועוד.

*תוכן מפורט של הסיור יישלח בסמיכות למועד.

יום ראשון  לסיור –  עיר ובליבה נהר – יתמקד בתחדשות עירונית וחוסן בחזית נהר ה TEJO מרובע אלקנטרה ועד ה EXPO

יום שני לסיור – עורקים ירוקים כמפתח לחוסן ושגשוג – התחדשות עירונית וחוסן ביישום אסטרטגית התשתית הירוקה של ליסבון

יום שלישי לסיור – העיר הקואופרטיבית  bipzip – סיור בפרויקטי מפתח – תכנית דגל זו ייצרה מעל 200 פרויקטים ברחבי ליסבון, נבקר בכמה מהפרויקטים המובילים ונלמד מההצלחות והכשלונות והראייה ארוכת הטווח שפותחה בליסבון ליצירת חוסן עירוני בעיר.

וכמובן – נשתעשע בהכנות של העיר לקראת ביקור האפיפיור מיד לאחר בואנו, נאכל אוכל משובח ונהנה מהעיר היפיפה.

על מדריכת הסיור: 
הסיור מעורר ההשראה יתקיים בהדרכת צרויה קלוואו שבח, ישראלית פורטוגזית, יועצת בין לאומית לאסטרטגיה ומדיניות סביבתית.  צרויה בוגרת תואר שני לפיתוח בינלאומי מאוניברסיטת ג׳ונס הופקינס היוקרתית, ודוקטורנטית בבית הספר פורטר למדעי הסביבה באוניברסיטת תל אביב, שם היא מתמחה באסטרטגיות מעבר לכלכלה מעגלית. לצרויה ניסיון של 15 שנים בעבודה עם משרדי ממשלה, עיריות, חברות ממשלתיות וארגוני או"ם, ארגוני סביבה, ועם חברות פרטיות במגוון מגזרי תעשייה – מייצור תעשייתי ועד להייטק. צרויה הובילה תהליכים אסטרטגיים להטעמת חדשנות סביבתית ותכניות קיימות שעונים על האתגרים הרבים העומדים על הפרק: הסתגלות לשינויי אקלים, הפחתת פליטות גזי חממה, מעבר לכלכלה מעגלית, ESG,  רכש סביבתי, תהליכי מו"פ מוכווני התייעלות במשאבים בראייה סביבתית ועוד רבים. במסגרת תפקידה כיועצת למנכל"ית המשרד להגנת הסביבה הובילה צרויה את המאמץ הממשלתי להתמודדות עם משבר האקלים. היא קידמה חקיקת אקלים תקדימית בהיקפה, ויזמה פרויקטים רחבי היקף לתכנון ובניית חוסן עירוני, ובהם פרויקט ענק לקידום הצללה באמצעות עצי רחוב בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. צרויה מתמחה בתרגום חזון סביבתי לשטח תוך שימוש בכלים וניתוחים מבוססי מחזור חיים שלם, הערכות סביבתיות ומודלים של כלכלה מעגלית. ליסבון היא ביתה השני.

מועד הסיור:
יום שני, שלישי ורביעי | 9-10-11 אוקטובר 2023
שלושה ימים מרתקים מלאים בתוכן

עלויות:
הרשמה מוקדמת הסתיימה !
מחיר חברי מועצה: 3400 ש"ח
מחיר רגיל מלא: 3800 ש"ח

מספר המקומות מוגבל לכן חשוב התשלום + לשריין מקומות מראש!

*המחיר כולל את כלל התוכן המקצועי, כניסה לאתרים, תח"צ בשלושת הימים וכן 2 ארוחות משותפות.

לא כולל עלויות לינה וטיסות.

לפרטים נוספים:
עינת גראור | einat@ilgbc.org | 0547-514317

סגירה
הרשמה
סיור מקצועי ליסבון | התחדשות וחוסן | אוקטובר 2023
  • מלאו את הפרטים הבאים על מנת להרשם
    wait
    * מילוי שדות חובה
    המשך לתשלום
עיצוב ופיתוח: RSVP קרן ברכה האתר נוסד בסיוע קרן ברכה
סגירה
הרשמה לניוזלטר
הרשמה