סגירה
צרו איתנו קשר

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
יגאל אלון 120, תל-אביב 6744326
טל 03-7365498 | פקס 03-7365496
info@ilgbc.org

* שדות חובה
שליחה
צומת פת הרצוג
שתפו ברשת

שבוע הבנייה הירוקה - סיור לעמק הצבאים

פארק טבע עירוני הראשון בירושלים, בשטח של 250 דונם. בשיתוף עם וינשטין ועדיה אדריכלים.עמק הצבאים ממוקם במפגש ערוץ נחל רחביה עם נחל רקפת ונחל חובבי ציון, ממנו הם ממשיכים בערוץ אחד דרומה, לעבר נחל רפאים הנשפך לנחל שורק.

לאורך השנים, הפך אזור דרום-מערב ירושלים למרחב עיקרי בהתפתחותה. חלק מאוכלוסיית הצבאים, אשר עד כה נעה בחופשיות במרחב, מצאה עצמה לכודה בין הכבישים המהירים ושכונות המגורים, נאלצת להסתפק במשאבי הטבע הקיימים בשטח מצומצם בגודל של כ – 250 דונם.
מאמצע שנות ה – 90 התנהל סביב עמק הצבאים מאבק ציבורי, במסגרתו התנגדו תושבי השכונות הסמוכות לתוכניות ויוזמות המייעדות את השטח למגורים ומסחר תוך מחיקת "הריאה הירוקה" והרס בית הגידול הביולוגי. את המאבק הוביל "ועד הפעולה למען עמק הצבאים" יחד עם גופים סביבתיים-חברתיים נוספים. כלל הגופים הללו התאחדו ויצאו עם יוזמה תכנונית נגדית המייעדת את עמק הצבאים להיות "שטח ציבורי פתוח מפותח", כלומר שימור העמק כשטח פתוח המקיים בית גידול ביולוגי עצמאי יחד עם פיתוח מתקני נופש בשוליו למען רווחת התושבים והמבקרים.
כך נוצרה "תוכנית אב לעמק הצבאים". היוזמה הפכה תקדימית בכל מובן כאשר תושבים, פעילים וגופים חברתיים היו יזמי התוכנית שאומצה על ידי הרשות המקומית – עיריית ירושלים.
כך לאחר שנים התקבלה ב – 2010 תוכנית התושבים ואושרה על ידי כלל גורמי התכנון העירוניים והארציים. עם אישור התוכנית, החל הליך של תכנון מפורט ומיד לאחריו החלו עבודות הפיתוח. הפארק במתכונתו החדשה נפתח לקהל באביב 2015 ובכך מגשים את חזון התושבים , הארגונים ועיריית ירושלים לפארק טבע עירוני קהילתי בלב העיר.

את הסיור יובילו אדריכלית נוף רחל וינר ועמיר בלבן

נקודת המפגש תהיה במבנה – בכניסה הראשית

לבירורים ניתן לפנות בטל': 03-7365498 או במייל: efrat@ilgbc.org

 

סגירה
הרשמה
שבוע הבנייה הירוקה - סיור לעמק הצבאים
  • מלאו את הפרטים הבאים על מנת להרשם
    * מילוי שדות חובה
    הרשמה
עיצוב ופיתוח: RSVP קרן ברכה האתר נוסד בסיוע קרן ברכה
סגירה
הרשמה לניוזלטר
הרשמה