חיפוש :חיפוש באתר ENGLISH
המועצה הישראלית לבניה הירוקה
אודות פעילות המועצה מידע מקצועי בית-ספר חדשות ואירועים חברים קישורים גלריות צור קשר
ראשי » מידע מקצועי » מושגים בבנייה ירוקה » מים אפורים - מחזור וטיהור

מים אפורים - מחזור וטיהור

להרשמה לניוזלטר לחץ כאן >>>

 

מים אפורים (דלוחין) מקורם בכיורי רחצה ומקלחות, במי מכונת כביסה, במי שטיפת רצפות ובמי מזגנים. על מנת לעשות שימוש חוזר במים אפורים יש לטהרם.

ראשית התהליך בהפרדת מים אפורים ממערכת הביוב (דלוחין+שופכין) והובלתם למערכת מחזור מים. בתום תהליך הטיהור ניתן להשתמש בהם להדחת אסלות, להשקיה, למתקני קירור במים, לשטיפת מכוניות ועוד, ובכך לצמצם את צריכת המים השפירים ואת העומס על מערכות הביוב. קיימות שתי מערכות למחזור מים אפורים: מערכת טיהור ביולוגית-מכאנית ומערכת "אגנים ירוקים".

 

מערכת טיהור ביולוגית-מכאנית 

מערכת למיחזור מים אפורים המורכבת ממיכל פלסטיק המחולק לשלושה תאים: בתא הראשון מתבצעת הפרדת המוצקים והשומנים מהמים, אל התא השני מגיעים המים המופרדים וממנו הם מוזרמים לטיפול ביולוגי בתא השלישי, התא השלישי מורכב משכבות מצע נקבובי מיוחד המהווה בית גידול למושבות חיידקים המפרקים את החומר האורגאני שבמים.

 

מערכת "אגנים ירוקים"

במערכת זו מתרחש תהליך ביולוגי טבעי באגן היקוות עילי או תת קרקעי. באגן נשתלים צמחי מים המהווים בית גידול לחיידקים האחראיים על פירוק וטיהור המים. בתהליך מיחזור המים מתבצע סינון ושיקוע תוך כדי זרימת המים באגנים, טיהור כימי באמצעות ספיחה, פירוק פוטו-כימי, חמצון וטיהור ביולוגי המושג על ידי פירוק חיידקי, ספיחה צמחית וחילוף חומרים צמחי. יתרונה הגדול של המערכת הוא הערך המוסף בדמות אלמנט גינון ייחודי.

 

 

 איור למערכת בשם Rhizonics, שפיתחו אדריכל עמוס יורן ודר' יגיל אסם

 

 

מים אפורים וחסכון במים

מנתוני בדיקה של עמותת 'אדם טבע ודין', עולה כי מיחזור מים אפורים להדחת אסלות והשקיה, מאפשר לחסוך 63 ליטר מים לנפש ביום בממוצע, שהם 23 מ"ק מים לנפש בשנה.

התקנה של מערכות מיחזור מים בקרב שליש מהאוכלוסייה בישראל יכול להביא לחיסכון של כ-50 מיליון מ"ק בשנה, כמות מים השווה לזו של מתקן התפלה בינוני, או ל- 30 ס"מ במפלס הכנרת.

שימוש במים אפורים עשוי לחסוך כשליש מצריכת המים של מבנה, ולהחזיר את ההשקעה שבהתקנת המערכת בתוך מספר שנים. ברמה הלאומית מדובר בחסכון במים הנובע גם מהקטנת נפח הביוב הדורש טיפול.

 

נציין כי משרד הבריאות טרם אישר את השימוש במערכות לטיהור מים אפורים ואת השבתם לטובת שימוש נוסף, וכי במועד כתיבת שורות אלו מונחת בפני הכנסת הצעת חוק לאישור השימוש ואף לחיובו. לכשיעבור וכשלב ראשון, יוחל החוק רק על מבני ציבור על מנת להבטיח פיקוח על פעילות המערכות.

 

למסמך "הנחיות חלופיות להשבת מים אפורים" של אוניברסיטת בן גוריון ואדם טבע ודין לחץ כאן>>

 

להצעת החוק בנושא מים אפורים לחץ כאן>> 

 

 

יזמים/קבלנים/אדריכלים/ספקים/אנשי ממשל ותעשייה ועוד? נסו את הניוזלטר המקצועי שלנו

 

מידע מקצועי
ניוזלטר ILGBC
ארכיון ניוזלטר
מושגים בבנייה ירוקה
דוחות מקצועיים
מצגות
מקרי מבחן בישראל
מקרי מבחן בעולם
מקרי מבחן בעולם - מתורגמים
תקן ישראלי לבנייה ירוקה
לוח אירועים
חברים במועצה העולמית
WORLD GREEN Building Council
International Initiative for Sustainable Built Environment
הצטרפות חברים למועצה
מאגר מוצרים ירוקים
הרשמה לניוזלטר
המועצה בתקשורת
חברים מייסדים
בניית אתרים
דף הבית  |   בנייה ירוקה  |   קורס בנייה ירוקה  |   תקן ישראלי לבנייה ירוקה  |   תקנון  |   אירועים  |   מאמרים  |   מים אפורים  |   צור קשר
כל הזכויות שמורות למועצה הישראלית לבניה ירוקה © 2010